HPE P24188-B21 960GB PCI-E x4 NVMe M.2 22110 MLC Internal Solid State Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: P24188-B21
- Availability: In Stock
Product Description
HPE 960GB PCI-E x4 NVMe M.2 22110 MLC Internal Solid State Drive
Highlighted Features
- HPE
- 960GB
- PCI Express x4 NVMe
- M.2 22110
- Multi-Level Cell
- Internal Solid State Drive
- Retail Part #: P24188-B21
- Part #: HFS480GD0FEG-A430A
Note: All product details are provided by Hewlett Packard Enterprises.
HPE NVMe M.2 Mainstream Intensive Solid State Drives offer enterprise customers high performance with consistently low latency for faster business outcomes. Solid state drives deliver faster load times for todays demanding applications and workloads. Because of the technology used, SSDs are lighter and better able to withstand movement and droppage. In addition, solid state drives use less energy, allowing computers to run cooler. Because SSDs use nonvolatile storage media that stores persistent data on solid-state flash memory, file copy/write speeds are faster as well.
Drive Specification | |
| Brand: | HPE |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 960GB |
| Form Factor: | M.2 22110 |
| Interface: | PCI Express 3.0 x4 NVMe |
| Drive Type(s) Supported: | Internal SSD |
| Features: | Read-Intensive |
| 4KB Random Read: | 135000 IOPS |
| 4KB Random Write: | 26500 IOPS |
| Maximum 4KB Random Read: | 250000 IOPS |
| Maximum 4KB Random Write: | 26500 IOPS |
| Max Power Consumption: | 6.49 Watt |
| Operating temperature: | 0 - 50 °C |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 |
Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly: | Yes |